Ljuvliga Lovisa presenterar tomter och evenemang på Vårmässan 27–30.3.2025

Lovisas trähusområde.

Trivsamma tomter i byarna och i centrum, Lovisa öppna trädgårdar, Lovisa Historiska Hus och andra ljuvliga sommarevenemang. Kom till Vårmässan 27–30.3.2025 till Helsingfors mässcentrum och bekanta dig med ljuvliga Lovisa på avdelning 6p83.

Drömtomter i byarna i Lovisa

Utöver den havsnära kärncentrum har Lovisa ett omfattande skärgårdsområde och landsbygdsaktiga bymiljöer. Det är lätt att sammanföra arbete och boende i Lovisa – ett omfattande fibernät möjliggör smidigt distansarbete.

I byarna i Lovisa finns tomter för alla smaker. I Israelsskogen i Lovisa kan du njuta av en grönskande skogig och klippig miljö. Nära finns såväl ett daghem som erbjuder skiftesvård som ett tvåspråkigt skolcentrum byggt i trä som färdigställdes några år sedan samt en idrottshall. Forsby är beläget invid riksväg 7 på cirka 45 minuters köravstånd från Helsingfors.

I landsbygdsmiljön på Heikantbacken i Liljendal finns drömtomter för dem som längtar kring sig utrymme och naturens frid. Tomterna passar också för dem som söker fritidsbyggplats året runt. Det finns en svensk byskola på ett par kilometers avstånd och i bycentrum finns också bland annat ett daghem och ett närbibliotek.
Småhustomter finns till buds även i grannskapet av det kulturhistorisk värdefulla Strömfors bruk. På området finns fantastiska möjligheter för utevistelse med sina vandringsleder, Kymmene älv med sina paddlingsleder och närmotionsplatser. Bruket har en egen byskola och ett daghem.
Läs mer om boende och tomterna: Bo bättre – Lovisa stad och Bostadstomter – Lovisa stad

Berättelser av personer som flyttat till Lovisa på Småhusscenen

På Vårmässans Småhusscen hörs berättelser av barnfamiljer som flyttat till Lovisa några år sedan. På fredag 28.3 klockan 14.30–15 berättar barnförfattare Hannele Lampela om barnfamiljens äkta och otvungna vardag i Lovisa. Familjen flyttade till Lovisa tre år sedan och byggde ett hus på Drottningstranden som var ett av de mest populära objekten på bostadsmässan i Lovisa.

Lördag 29.3 klockan 13.30–14 berättar Jahkob Tjäder och Ruut Luukkonen, som uppträdde på Yles Längtan till landet, om sin flytt till ett gammalt hus på Lovisa landsbygd. Under coronaviruspandemin upplevde paret att de fått tillräckligt av storstadslivet. Familjen och dess små barn packade sitt och flyttade från Helsingfors till Talbacka i Malmgård i Lovisa.

Vårmässan är öppen från torsdag till lördag 27–29.3 klockan 10–18 och söndag 30.3 klockan 10–17. Du hittar mer information om mässan på adressen kevatmessut.fi.